Aija Ebdene (dz. Lasmanis)

Pauli atceros ļoti labi. Un vienmēr harmoniski, draudzīgi smaidot.

Dzīvoju Minsterē kopš 1957. g. marta. Bēgļu nometnē ar māti un māsu. Pirms tam bijām dzīvojušas Augustdorfas baraku nometnē. Nevaru vairs pateikt, vai tur jau kā skolniece satiku Pauli. Minsterē – noteikti un bieži.

Biju Minsteres Latv. gimnāzijas (MLĢ) skolniece, Kristīne Urdze bija mana sirsnīgākā klases biedre. 1958. g.? mūsu klasei Paulis izkārtoja kaut ko pilnīgi negaidītu: Kā tas notika, īsti nezinu. Bet sapratām, ka viena Groningenas/Nīderlande skola ielūdz vienu MLĢ klasi uz apmerām 10 dienām pie sevis. Un tie nu bijām mēs! Maza saujiņa: Arnis Abakuks, Vita Abakuks, Indulis Bilzēns, Rita Krastiņs, Aija Lasmanis, Ilga Sietnieks, Kristīne Urdze, Vladimirs Zvidriņš.

Domāju, ka uz Groningenu aizbraucām ar vilcieniem. Universitātes pilsēta atrodas Nīderlandes ziemeļos. Tur mūs izvietoja hollandiešu ģimenēs – pie vienas viņu attiecīgās klases audzēkņu vecākiem. Es nonācu pie meitenes, kuras tēvs bija zinātnieks, teologs, filozofs. Darba dienās apmeklējām hollandiešu skolu un ļoti daudz smējamies – pieņemu, ka viņiem patika viens otrs latviešu jēdziens, izteiciens. Atceros, ka lielu jautrību izraisīja, kad visa hollandiešu klase ik pa brīžam skaļi sauca “Ola, ola, ola’…” Mana ģimene svētdienās divas reizes dienā apmeklēja dievkalpojumus un mums bija jāsūkā piparmētru konfektes. Tā to darot!

Viena diena bija paredzēta lielai interesantai ekskursijai – mūs apveda apkārt susināmam līcim(IJsselmeer) Braucām pa nebeidzami garu uzbērumu, abās pusēs jūra! Noteikti mums rādija visu ar ko laipnie hollandieši lepojās. Ari pašu Groningenu pamatīgi izstaigājām.

Vēlāk MLĢ varēja piedalīties Annabergā, Bonnā, sarīkotos semināros, kurus vadīja Paulis. Arī Minsterē viņu bieži dzirdējām – dievkalpojumos, kristīgās sanāksmēs, bībeles stundās. Pauli ļoti labprāt klausījās, viņu saprata! Viņš organizēja jauniešu tikšanās un uzņēma tos pat savā dzīvoklī, kurā mita ar savu kuplo ģimeni. Visi zināja, ka Paulis panācis, ka latviešiem Oldenburgā tapa sava baznīca, draudzes telpas pateicoties ari hollandiešu materiālam atbalstam. Un Paula lieliskai, neatlaidīgai gādībai. Bez hollandiešu uzticības un paļaušanās uz Pauli – diez’ vai būtu…

Pateicībā par visu labo, ko Paulis Urdze mums devis.

Aija Ebdene (dz. Lasmanis)


Ps.: Aicinu papētīt www.augustdorfa.org, ko izveidoja mūsu zinīgā līdzgaitniece Velta Skujiņa (dz. Bajārs), dzīvodama Pireneju kalnos Francijā. Vienreizējs darbs!

Atradīsiet labu par Pauli.